Gry przeglądarkowe

zawodowy gracz

Wraz z rozwojem Internetu, wzrostem przepustowości łączy oraz zwiększeniem wydajności sieci, na rynku pojawiła się zupełnie nowa kategoria produktów, przeznaczonych do szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców. Gier, działających wyłącznie w oparciu o posiadaną przez danego użytkownika przeglądarkę internetową, nie wymagających posiadania niezwykle wydajnego komputera, ani ponoszenia kosztów, związanych z zakupem dodatkowego oprogramowania. Gry internetowe działające w oparciu o przeglądarkę, szybko znalazły niespotykaną dotąd w historii liczbę odbiorców. Graja w nie zarówno osoby starsze jak i małe dzieci, które dopiero co nauczyły się czytać.

Ze względu na charakter tych gier, o sukcesie zwykle nie przesądza sprawne klikanie myszką i związana z nią niesamowita sprawność manualna, lecz przemyślane działania, planowanie, a przede wszystkim wielka cierpliwość, która musi towarzyszyć na każdym etapie rozgrywki. W związku z tym, że w każdej grze uczestniczą dziesiątki, jeśli nie tysiące osób jednocześnie. Produkcje tego typu zmuszają do ciągłej interakcji, wymuszając na graczach nawiązywanie kontaktów z pozostałymi uczestnikami zabawy. W większości przypadków, owe interakcje ograniczają się w zasadzie do ścisłej konkurencji i rywalizacji, w innych, stanowią sedno gry, przesądzając o sukcesie określonej grupy, którą tworzą kooperujący ze sobą gracze.

Właśnie wspomniana bezpośrednia rywalizacja z innymi żywymi graczami oraz możliwość tworzenia zamkniętych społeczności zrzeszanych w bractwach, gildiach czy klanach, przyczyniła się do gwałtownego rozkwitu tego gatunku gier komputerowych. Okazja do konkurowania z fizycznie istniejącymi przeciwnikami, zdecydowanie wygrała z produktami oferującymi rywalizację jedynie z komputerowym przeciwnikiem. Możliwość wykazania się własnymi umiejętnościami, udowodnienia swojej przewagi i wyższości nad innymi uczestnikami zabawy, jest tak silnym magnesem, że współczesne darmowe gry internetowe nie mają praktycznie żadnej konkurencji pod względem liczby bawiących się za ich pośrednictwem osób.