Lord of Ultima to kolejna gra strategiczna, osadzona w fantastycznym świecie, nawiązującym w swej charakterystyce do średniowiecznej Europy. W odróżnieniu od większości produkcji polegających na ciągłej rozbudowie swoich osad i planowaniu kolejnych podbojów, tym razem gra ma jasno określony cel. Każdy rozpoczynający zabawę gracz, ma możliwość zostania władcą całej krainy, a tym samym zakończenia gry, jako jej zwycięzca.
Jakie są cechy charakterystyczne tej całkiem świeżej, bo pochodzącej z 2011 roku gry, za której produkcję odpowiada znana większości graczy, firma Eletronic Arts Inc.? Przede wszystkim ciekawa, przejrzysta grafika, przyjazny interfejs oraz znakomita grywalność. Każdy z graczy startuje z jednakowego poziomu (schemat wykorzystywany praktycznie przez wszystkie gry internetowe tego typu) i tylko dzięki swoim działaniom, przemyślanej strategii rozwoju oraz umiejętności zjednania sobie przychylności części graczy uczestniczących w zabawie, ma szansę na osiągnięcie końcowego sukcesu, czyli zostanie Panem i Władcą Kaledonii.
Droga do tego celu jest oczywiście kręta i wymaga wielu wysiłków ze strony samego gracza, jak i jego sojuszników. Na początku należy w przemyślany sposób dokonać rozbudowy swojej osady (najlepiej skorzystać z gotowych schematów rozbudowy, jako najbardziej wydajnych ekonomicznie możliwości rozwoju). Następnie przeprowadzić zaciąg wojska, odpowiednio dobranego do jednostek, którymi dysponuje przeciwnik. Wybór jest bardzo szeroki. Do dyspozycji mamy aż 18 różnych formacji. Skuteczna w walce armia, powinna się składać z właściwej ich kombinacji. Pod tym względem, gra daje jej uczestnikom szerokie pole manewru i możliwych strategii walki. A że na każdy miecz istnieje odpowiednia tarcza… nikt nie stoi na straconej pozycji.
Jako że gra jest darmowa, a możliwość dokupienia bonusów za realne pieniądze nie wpływa znacząco na szanse w walce, rywalizacja jest wyjątkowo sprawiedliwa. Stanowi to jedną z podstawowych zalet gry i wyróżnik wśród innych tytułów, gdzie coraz częściej o naszym sukcesie decydują pieniądze zainwestowane w rozgrywkę (jest to coraz częstszy problem, z którym borykają się gracze, grający w różnego typu gry internetowe, dedykowane na przeglądarki) Kluczem do ostatecznego sukcesu, a więc budowy pałacu na określonym poziomie, jest jednak nie tyle rozwój indywidualny, co umiejętność współpracy z innymi graczami i zdolność do tworzenia rozbudowanej wspólnoty. Takie wspólnoty graczy tworzą bractwa, które rywalizują ze sobą o ostateczne zwycięstwo.
Gra naprawdę potrafi wciągnąć. Zmusza do wysiłku i dobrego planowania strateg walki. Wymaga od graczy zaangażowania i umiejętności współdziałania oraz wyjścia poza własny partykularny interes. W tej grze tylko wspólne działania, decydują o możliwości osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu.