Plemiona to jedna z najpopularniejszych przeglądarkowych gier strategicznych w naszym kraju. Na polskich serwerach gra obecnie ponad 200tyś. osób, a otwierane co pewien okres czasu nowe światy, przyciągają do zabawy kolejnych graczy. Na czym polega fenomen tej gry? Przede wszystkim na możliwości całkowitego zdominowania poszczególnych graczy, łącznie z możliwością zagarnięcia rozbudowanych przez nich osad. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, oferowane obecnie jedynie przez nieliczne gry internetowe o podobnych charakterze (podobne zasady panują w grze Grepolis, która również wyszła z pod ręki programistów z firmy InnoGames). Możliwość podboju i powiększania swego własnego imperium o kolejne wioski, kosztem innych graczy, jest niezwykle satysfakcjonująca i nadaje wzajemnej rywalizacji, niespotykanego w innych grach tego typu, poziomu realizmu.
Na czym w zasadzie polega sama rozgrywka? Na starcie, każdy z graczy otrzymuje w zarządzanie niewielką osadę oraz garść podstawowych surowców. Rozbudowując swoje budynki produkcyjne, zbiera zasoby na budowę budynków wojskowych i technicznych, dzięki którym będzie mógł rozpocząć podbój oraz grabież swoich sąsiadów. Zasady gry nie są mocno skomplikowane. Sukces w walkach z innymi graczami, zależy przede wszystkim od odpowiedniego doboru szkolonych jednostek wojskowych, z których będzie składała się nasza armia oraz punktualności. Nasze ataki muszą być przemyślane i odpowiednio skoordynowane, a nasze osady często doglądane, aby można było skutecznie odeprzeć planowany przez wroga atak – gra niestety wymaga poświęcenie jej sporej ilości czasu wolnego, jest to warunek podstawowy i jedyna szansa na przetrwanie w tej grze.
Zresztą praktycznie wszystkie strategiczne gry internetowe, wymagają poświęcania im wiele uwagi i czasu. Produkcja InnoGames nie różni się od nich w tym zakresie. Dłuższa nieobecność na koncie, bez włączenia opcji urlopu, kończy się najczęściej utratą zasobów, jednostek wojskowych, a nawet osad. Jeśli sensem gry jest podbój to mechanizmem go uruchamiającym, jest przemyślana polityka prowadzona wobec pozostałych graczy. Z jednymi z nich, będziemy wchodzić w sojusze. Innych, będziemy starali się zdominować. W późniejszych etapach rozgrywki, każdy z graczy, ma możliwość stworzenia własnego plemienia lub dołączenia do jednego z już istniejących. Bez wsparcia kolegów z drużyny, nadzieje na zachowanie własnych osad są ograniczone. Podobnie z podbojami. Zorganizowany, wspólny atak na jednego z przeciwników, daje dużo większe szanse na przejęcie jego wiosek i praktyczne wyeliminowanie go z zabawy.
Gra jest niezwykle wciągająca i emocjonująca, a sam poziom wzajemnej konkurencji, pomiędzy poszczególnymi uczestnikami zabawy, został tutaj przeniesiony do zupełnie nowego wymiaru.